Americké zápalky jsou lepší

To není jako práce s buzolou, děti. Kdo tam nebyl, nepochopí. Některé věci člověka až zaskočí a pro američany je to přitom samozřejmost. A neplatí to jen pro litrové kelímky na kávu a klimatizaci v každém baráku.

Times Sq
Times Square je cílem mnoha lidí z celého světa

Kultura v USA

Všechno je oukej

Nepamatuju člověka, který by byl vystresovaný, nervózní nebo někam spěchal jako blázen. Američané si dají na čas, pokecají s ostatními, neženou se hned domů. Nikdo na vás zběsile netroubí. Nikdo se na vás netlačí zezadu košíkem, abyste pohnuli svým zadkem. Řeknou „take your time“ a popřejí pěkný den.

To není jak v Kauflandu

Američané k sobě chovají značný respekt. U policajtů to platí dvojnásob. Lidé do sebe nestrkají, zachovávají větší odstup od druhého. Dávají si pozor na to, co říkají. Možná je to tím, že každý druhý má u sebe zbraň. Pokud do vás někdo strčí, uslyšíte „sorry“. Slovíčko „excuse me“ a „thank you“ uslyšíte mockrát.

Safety, safety, safety…

Safety first! Bezpečnost především. Říká se, že Amerika se po 11. září změnila. Nikde nenajdete takovou koncentraci policistů a bezpečnostních opatření. Někdy mi ta bezpečnost přijde až směšná, přehnaná („caution – wet floor“). Všechno se dodržuje s udivující poctivostí.

To je trapas

Oproti Američanům jsou Češi asi tak jako: „třeba se vás plachej“. Hlavně, aby nevypadali hloupě před ostatními. Američanům je to úplně jedno. Milují, když můžou vyjádřit svůj názor. Nebojí se mluvit před ostatními. Bez ostychu. Sebevědomě. Byli jste někdy nakupovat ve Walmartu? Tam se to trapasem hemží na každém kroku.

How are you doing?

Na cestách po USA jsem se seznámil se řadou zajímavých lidí. Jen pár milých slov a jdeme dál. Uvolněně. Bez ostychu. Dovedete si to představit tady? Bavíte se běžně u pultu s jogurty?

Angličtinu přece umím… anebo ne?

Když jsem se poprvé pustil do hovoru s rodilým Američanem, nestačil jsem se divit. Do té doby jsem si myslel, že angličtinu ovládám na slušné úrovni. Prvních 14 dní jsem v konverzaci docela plaval. Anglicky se tady člověk naučí x krát rychleji a lépe, než doma. Pozor – výslovnost dělá hodně.

Everything is BIG!

První léto jsem byl úplně paf. Všechno je obrovský. Auta. Ulice. Lidi. A ty kelímky na kafe. Prostě všechno.

Na Work and Travel v USA se naučíte mraky věcí – jazyk, komunikaci s lidmi, plánování a organizování a schopnost postarat se sami o sebe. A to se v životě určitě neztratí.

Jaký dojem na vás udělala Amerika? Vrátili byste se zpátky?

Terence Hill

3x na Work and Travel USA. Procestováno: západ a východ USA, Aljaška, Kanada.