Imigrační pohovor s úředníkem se absolvuje při prvním přistání do na americkou půdu. Účelem pohovoru je orálně prolustrovat všechny imigranty, bez ohledu na to, kolikrát v USA byli.

Jak se dostanu k imigrační kontrole
Přiletíte, vystoupíte z letadla a před tím, než si půjdete pro kufry, budete nasměrování k imigračnímu pohovoru. Bývají na něj dlouhé fronty, dojděte si proto předtím na toaletu anebo naopak – zarezervujte si sedadlo blízko východu letadla.
Otázky na imigrační kontrole
Samotný „pokec“ trvá cca 5 minut a nejde o nic hrozného. Připravte si cestovní pas a celní formulář. Nebuďte vystresovaní, ani příliš velcí „borci“. Jednoduše se snažte zapadnout v davu. K pohovoru jděte klidní, vyrovnaní, s úsměvem – a máte první body.

Drtivá většina imigrantů pohovor bez problémů projde. Stále tu ale existuje možnost „red card“. Úředník může usoudit, že jste nebezpeční/podezřelí a podrobí vás důkladnější kontrole. V absolutně nejhorším případě vám může být zakázán vstup do USA. Potom se musíte vrátit, aerolinky vám sice letenku zpět proplatí, ovšem zaplacené rezervace za auto nebo hotel propadají.
Obvyklé otázky na imigrační kontrole v USA (odpovídejte upřimdě):
- Proč jedete do USA?
- Na Work and Travel, chci poznat život v USA.
- Kde tam budete pracovat?
- V letním táboře xy v Pennsylvánii.
- Kam budete cestovat?
- Chci jet na západ USA, vidět San Francisco a národní parky.
- Kde budete bydlet první noc?
- Byli jste už někdy v USA?
- Ne, do USA letím poprvé.
- Kolik s sebou vezete peněz?
- 600 dolarů, mám je do zálohy, než mi přijde první výplata.
- Máte zpáteční letenku?
- Ano, mám letenku z JFK.
Mezitím si úředník prohlédne váš pas. Po otázkách vás vyfotí a sejmou otisky prstů. A je to, ani to nebolelo, že?
Úředník bývá unavený a nemusí mu být rozumět – slušně jej poproste jestli by to mohl zopakovat (v krajním případě si můžete na papíru sepsat odpovědi na obvyklé otázky a jít k okénku s kamarádem, co anglicky umí).
Máte zkušenosti s imigračním pohovorem? Podělte se s námi v komentářích o vaše pocity.