Jak hledat levné letenky do USA

Kdo by nechtěl pořídit co nejlevější letenku. Přece jenom se jedná o výraznou položku v rozpočtu celé cesty do USA. Kdo má štěstí, trochu toho know-how a trpělivosti může ušetřit i pár tisíc.

Budeme se bavit pouze o nákupu zpáteční letenky s příletem na letiště v New Yorku. Letiště tam jsou 2 – La Guardia (LGA) a John Fitzgerald Kennedy (JFK). Vlastně jsou tam tři letiště. To třetí je v nedalekém New Jersey – Newark (EWR), kam také směřuje hodně cestujících s cílem dopravit se do New Yorku.

flight tickets
Na letenkách se dá ušetřit nějaký ten tisíc.

Kolik stojí letenka do USA

Ceny jsou velice proměnlivé, v roce 2010 stála zpáteční letenka 12.500 Kč, dnes už je to 13.200 Kč. Na léto 2014 vycházel let na 14.500 Kč. Pokud tedy uvažujeme odlet v červnu s návratem v září. Ceny se mění v závislosti na volných místech, potřebě dopravců, sezónnosti a jejich nákladech (např.: cena pohonných hmot).

Odletová letiště

Do New Yorku se létá z Prahy a Vídně, kdo má blízko do Polska, tak přichází v úvahu Krakov nebo Varšava.

Je lepší kupovat zpáteční nebo jednosměrnou letenku?

Pokud máte jasnou představu o svých plánech, mj. cestování po USA a nebojíte se vyhazovu z práce (hrozí jen v případě závažného porušení pravidel – např.: požívání alkoholu v pracovní době), tak vychází levněji samozřejmě zpáteční tiket. V případě potřeby přebookování letu si aerolinky účtují náklady navíc (pokud nemáte tu vymoženost bezplatné změny rezervace).

Dopravci

Mezi nejznámější dopravce na trase Praha/Wien – New York patří Lufthansa, British airways nebo Virgin atlantic, Air France nebo Delta Airlines. Všichni uvedení dopravci jsou solidní a poskytují na palubě servis, že si budete připadat jako v peřince (nekonečné zásoby alkoholu, káva, čaj, džus, 2x jídlo, palubní počítač se zábavou – hry, filmy, hudba).

Doba na přestup

Bezpečná doba na přestup i na těch největších a nejfrekventovanějších letištích jsou 2 hodiny. Při dvou a více hodinách se budete nudit. Pokud vás tedy na během přestupu nepotká nějaký zádrhel, což se ovšem nestává.

Kdy kupovat letenku do USA

Vhodná doba pro nákup letenky neexistuje.V průběhu roku se čas od času vyskytují akce s výrazným poklesem ceny letenky, která má však poměrně omezenou životnost. Trvá zpravidla týden, pak se po levných letenkách slehne zem. Kdo zaváhá, nežere.

Zaručeným receptem jak získat co nejlevnější letenku do USA je:

  1. Být rozhodnutý, že chci letět a kdy
  2. Mít připravený dostatečný obnos k okamžité koupi
  3. Sledovat pravidelně (nejlépe každý den) změny cen

Ne každý však vydrží (anebo také zapomene) hlídat letenky den co den. Proto jsou tady specializované portály pro hledání levných letenek, Facebook (skupiny, stránky), kde si můžete zapnout upozornění na upozornění o nových příspěvcích. Srovnávače letenek jsou zase schopni a ochotni vás bombardovat klidně každý den, jaká že je cena vašeho vytouženého letu.

Hledej šmudlo

Kromě výše uvedených „upozorňovačů“ na akce nebo změny ceny letenek jsou tu další možnosti, jak hledat: jsou to webové stránky samotných dopravců a magický Google flights. Stává se, že právě na Google flights najdete levnější nabídku oproti srovnávačům.

Mějte oči na šťopkách

Možná plánujete let s kamarádem nebo s někým dalším. Může se taky stát, že při vaší synchronizované touze rezervovat stejný let a sedadla vedle sebe dojde k tomu, že nakonec poletíte každý jiným spojem, v jiný čas a za jinou cenu. Jak je to možné? Právě v Google Flights funguje algoritmus, který upravuje cenu také na základě provedených nákupů. Pokud si současně s kamarádem neocitnete na stránce před zaplacením ceny, kdy už máte sjednány identické podmínky, může vás potkat tato nemilá skutečnost.

Dalším problémem, který se může vyskytnout, je změna ceny letu na základě vašich předchozích interakcích. Inter.. co? Jde o to, že pokud hledáte stále stejný let a neučiníte nákup, příslušný vyhledávač/srovnávač si vás zapamatuje a upravuje podle toho nabídku. Někdy i nepochopitelně směrem nahoru (ano, zdražuje).

Kupování letenky do USA je tak trochu loterie, kolo štěstí, ruleta, zkrátka jak chcete. Mějte proto pevné nervy a nezoufejte, třeba se ještě objeví nějaká akce.

Štěstí přeje připraveným!

Máte zkušenosti s kupováním letenek? Podělte se s ostatními o vašich radostech a strastech v komentářích.

Terence Hill

3x na Work and Travel USA. Procestováno: západ a východ USA, Aljaška, Kanada.