Let do USA krok za krokem

„Bojíš se? Moc se bojíš? My taky. Ale my se bojíme rádi.“ Na každého dolehne tíha okamžiku. Máte strach, abyste nedopadli jako Kevin McCallister? Ale kdeže. Stačí mít jen pas, zvednutou hlavu a všechno půjde jako po másle.

na letišti
Znáte film Terminal? I tak se dá trávit čas na letišti.

Doba před odletem: kdy mám být na letišti, abych stihnul letadlo?

Obvykle se uvádí až 4 hodinová rezerva do odletového času. Pokud nejsou fronty a vše půjde hladce, může vám zbýt až 3 hodiny času na prozkoumávání duty-free zóny. Ale člověk nikdy neví. Proto je dobré být na letišti včas.

Na letiště se zpravidla dostanete autobusem (Student agency), osobním automobilem nebo taxíkem. V případě vlastní dopravy je dobré poprosit hodného kamaráda (nebo rodinného příslušníka) o odvoz. Parkování na letišti se platí zlatem a na parkování zdarma v okolí zapomeňte. Vášniví řidiči mohou nechat svého miláčka na soukromých parkovištích kolem letišť (kde se samozřejmě platí). Na letiště pak bývá obvykle zajištěna autobusová doprava zdarma.

Orientace na letišti

Na letišti se nejde ztratit. Orientace je navržena tak, aby to pochopil každý. Jako vysokoškoláci tak máte tuto práci výrazně usnadněnou. Mějte hlavu nahoře a sledujte informační tabule. Na nich najdete svůj let, stav brány (ještě neotevřená/otevřená/zavřená). Všímejte si orientačních cedulí, kudy kam. Je to jak pro blbý.

Odbavení zavazadla (check-in)

První kroky, vedou někdy na toaletu, ale hlavně k odbavení zavazadla „check-in“. Kufr, krosna, zkrátka to vaše největší zavazadlo (s povolenými rozměry a hmotností). Tyto podmínky může mít každý dopravce jiné. Důležité je nepřekročit maximální povolenou hmotnost 23 kg.

Milá slečna (nebo milý chlapec) za přepážkou vás vyzvou k předložení občanky nebo pasu. Letenku si můžete vytisknout předem anebo vám ji vytiskne milá slečna (nebo milý chlapec). Tiket nechte po ruce, budete jej ještě potřebovat. Zavazadlo dáte na pás, kde se zváží, změří a uvidíte ho až v cílové destinaci.

Osobní odbavení

Uff, to byla tíha, hned je to veselejší. A jdeme na krok číslo dva. Tady se zjišťuje, jestli nechcete vyhodit letadlo do povětří nebo někoho odkráglovat na palubě. Zkrátka jestli pasažér nechce transportovat takové ty nepovolené věcičky, co do letadla nepatří. Batoh, boty a veškeré kovové předměty přijdou na pás (elektronika zvlášť). Projdete detekčním rámem. Pokud zahouká, máte ještě jeden pokus. V případě dalšího failu si vás vezmou stranou a důkladně prohledají. V bledě modrém i osobní věci.

Zlatá brána se otevírá

Po zdárném absolvování poslední překážky už nic nestojí v cestě. Užijte si duty free zónu a poznejte pravdu levného zboží. Zajděte si do odpočinkové zóny, přečtěte si noviny, nabijte naposledy tablet a vyčkejte vytouženého okamžiku otevření té vaší brány. Nejprve jsou vyzvání cestující první třídy, pak „ti druzí“.

Konečně v letadle

Čísla sedadel jsou v úrovni očí na úložných prostorech anebo na krajních sedačkách. Ještě než se uvelebíte do svého ušáku, rozmyslete si, kam si dáte osobní zavazadlo. To patří buď do úložných prostor nad hlavami anebo pod nohy (resp. Pod sedačku cestujícího před vámi). Mějte na paměti, že prostor na nohy je vzácný. Pokud máte tu vymoženost a jste držiteli další osobní věci (persona litem), můžete si ji uložit na požádání do speciálních skříněk (ptejte se letušky/letušáka).

Rozkaz zněl jasně. Nesmí vzlétnout za žádnou cenu! Někdy je potřeba čekat ve frontě na odlet.

A teď bude bašta. Asi tak za půl hodinky máte možnost si vybrat osvěžující nápoj (třeba pivo). Dostanete meníčko, kde bývá na výběr ze dvou druhů jídel. Nechybí ani moučník.

V letadle nuda rozhodně nebude. Před sebou máte obrazovku s palubní zábavou, kde můžete hrát hry, sledovat filmy, poslouchat hudbu nebo pozorovat aktuální informace o letu (zbývající čas, kilometry, rychlost a další srandy).  Specialisti na spánek se mohou pokusit usnout (šťastlivci).

S přibývajícím časem se můžete ještě několikrát nechat občerstvit, před přistáním se podává čaj nebo káva se zákuskem.

Nakonec vyplníte formulář o celní deklaraci a přispějete na UNICEF anebo na fond ohrožených zvířat.

Přistání

Hned po příletu se v příletové hale potkáte s imigračním úředníkem, pochlubíte se vízem a formulářem DS. Součástí je i oddechová konverzace typu: co tam budu dělat, kam budu cestovat. Otisknete palce, usmějete se do fotoaparátu a je to tady. Jsem v USA.

Terence Hill

3x na Work and Travel USA. Procestováno: západ a východ USA, Aljaška, Kanada.