Levné ubytování v USA: ceny a zkušenosti

Hilton nebo Mariott? Ubytování v USA nemusí být jen x hvězdičkové luxusní hotely. Jsou to také motely, airbnb, couchsurfing, hostely nebo kempy. Fajn, jakou však má člověk zvolit strategii, aby ušetřil a přitom si zachoval určitý standard?

Motely v USA
Motel u Modrého polykače. No kdo by to nechtěl.

Motely: ubytování po cestě v USA

Nocleh u silnice je klasickým útočištěm kamioňáků, tuláků a turistů ve Spojených státech amerických, přesně tak, jak to známe ve filmech. V motelu si vybíráme ze dvou velikostí pokojů – single bed room (1 postel) a double bed room (2 postele). Na každou postel se vejdou 2 lidi, tzn. do double bed room je oficiálně povoleno max. 4 lidi. Šikovní cestovatelé moc dobře ví, že se do pokoje může naskládat daleko víc lidí, a spát po různu po podlaze, vedle postelí, ledničky s pivem a tak. Jen je potřeba se chovat obezřetně a nenápadně, abychom nevzbudili podezření u recepční. Někdy se motely v USA označují také jako B&B (bed and breakfast).

  • Dobrá cena oproti hotelu
  • Dostupnost bez nutnosti zajíždět do centra města
  • Úspora při ubytování „na černo“

Služby motelu se neomezují jen na složení hlavy – často je k mání WC s koupelnou, TV, WiFi, telefon, lednička, klimatizace a kávovar. A to nejlepší na konec… snídaně. V tom se některé motely doslova předhánějí a svým hostům servírují čerstvé pečivo, vafle, kávu, čaj, ovoce, jogurt anebo müsli s mlékem. Mňam!

Cena za ubytování v motelu v USA začíná na 80 USD/noc. S cenou hýbe turistická sezona, všední den/víkend a lokalita.

V motelu se můžeme ubytovat „na blind“, ale je tu riziko, že nebude volno nebo budou volné jen drahé pokoje. Je proto lepší si pokoj zarezervovat přímo na webu motelového řetězce anebo přes některý vyhledávač bydlení v Americe.Booking.com

Hotely: bydlení na vysoké noze

Solidnější typ ubytování se solidnější cenou. Osobně hotely využívám nerad, spíše je beru jako poslední možnost, kdy už nejde jinak. Ubytování v hotelu se nevyhnete při pobytu ve městech (pokud neplánujete spát třeba na letišti). Princip 10i lidí v 4 lůžkovém pokoji platí stejně jako u motelů, avšak v motelu je to snazší – mívá totiž zadní vchod :-)

  • Větší komfort oproti motelu
  • Ubytování v centru města

Cena za ubytování v hotelu startuje na 150 USD/noc, stejně jako u motelů záleží na lokalitě, jestli je turistická sezona anebo víkend. Poměrně levné ubytování v hotelu se dá najít v Las Vegas, když není víkend, a to třeba přímo v luxusním hotelu&casino Stratosphere.

Hostely: švábi a pivo

No… to už je opravdu moc. Ale je fakt, že úroveň hostelů nebývá kdoví jaká, přetékají poznávajíc-světa-chtivými studenty všech barev, je tam ruch a neútulno. Ale na přespání za rozumnou cenu v centru města je to dobré. Dokonce se tam můžete seznámit se svými vrstevníky a dozvědět se zajímavé informace. Takové útočiště pro batůžkáře. Cena za přespání v hostelu? Když to vydržíte s dalšími 15i nocležníky na pokoji, tak klidně 10 USD. K mání jsou i soukromé pokoje, né že né. Ale cena je pak vyšší. To samé platí o lokalitě – New York tvrdí muziku.

Ptáte se, jak sehnat v USA levné ubytování? Hostel je synonymem pro nejlevnější bydlení.

Airbnb: ubytování u místních

Airbnb je komunitní server, kde majitelé bytů a nemovitostí nabízejí volné pokoje/lůžka ke krátkodobému pronájmu, někdy s výrazně nižší cenou oproti hotelům/motelům – ideální místo pro hledání levného ubytování. Za rezervaci se platí předem, a to platební kartou. Nemusíte se však bát, v případě komplikací (zrušení/storno rezervace ze strany hostitele) stojí Airbnb při vás a o své peníze nepřijdete.

  • Levnější ubytování než motel a hotel
  • Kontakt s místním člověkem-hostitelem (zdroj informací)

Couchsurfing: dobrodružství v plné palbě

Couchsurfing funguje na stejném principu jako Airbnb, ovšem s menším rozdílem – přespání je totiž ZDARMA. Není to však jen tak. Nejlepší strategií, jak uspět při hledání hostitele na couchsurfing, je:

  • Mít bohatě vyplněný profil s fotografií a nějaké reference
  • Hledat hostitele a posuzovat jeho kvalitu podle informací v profilu a referencí
  • Kontaktovat jej s prosbou o přespání, uvést počet lidí, kdo jsme, proč jsme v Americe a co tam budeme dělat

S kamarády jsme takto uspěli při hledání ubytování na Aljašce, kde jsme natrefili na perfektního hostitele. Nechal nás přespat v horské chalupě pár kilometrů v Chugach mountains od Anchorage. Dozvěděli jsme se spoustu cenných informací a mohli se rozkoukat/aklimatizovat po dlouhém letu.

Kempy/USA camps: marshmallows na ohni

Přespávání v kempech pod stanem (nebo dokonce širákem) je nejlepší způsob, jak si užít poznávání krás přírody v USA. V některých národních parcích také jiná možnost není. Podivte se na ofiko stránky o kempování v USA.

Drtivá většina kempů v USA spadá pod státní správu a za každý vůz se vybírá poplatek. Placení většinou funguje na principu „self-payment“. Vjedete kempu a vedle informační cedule najdete schránku na obálky, do kterých se vkládají poplatky za přespání v campu. Z obálky vezmete ústřižek a položíte jej na přístrojovou desku auta. Projíždějící ranger tak bude mít přehled, kdo zaplatil a kdo ne. Jak prosté že? Kolik lidí by asi zaplatilo v ČR. Pokud náhodou zapomenete, najdete za stěračem vašeho miláčka upomínkový formulář od rangera, abyste laskavě zaplatili. I když se může zdát snadné nezaplatit a ujet, může mít tato kaňka dopad na vaši budoucí snahu cestovat do USA anebo jiné obstrukce.

Za těch 7 až 15 USD za auto na noc to přeci nestojí. A budete mít klid na duši. A marshmallows na ohni :-) (pozn. s jágrem to má grády).

Seznam serverů se slevovými kupony na ubytování v USA

Zkuste zadat do vyhledávače pod heslem: „discount coupons usa hotels“ s časovým omezením „tento měsíc“ anebo se podívejte na některý web, kde jsou slevy na ubytování v usa.

Vyhledávače: rezervace hotelu v USA

Motely se vyhledávají přes jejich webové stránky (i.e. super8.com), zato hotely v USA je dobré hledat přes vyhledávače ubytování. Pozor na jednu kulišárnu, stalo se mi, že jsem si zarezervoval hotel v NYC, rezervace byla potvrzená, všechno dobrý. Jenže – na recepci nám mladík indického původu sdělil, že rezervaci nám někdo vyfoukl a musíme si vzít dražší pokoj. Obchodníci no. Nenechte se proto překvapit a trvejte na svém. Jinak budete platit jak mourovatý – a zbytečně.

Jaké jsou vaše zkušenosti s ubytováním na cestách po USA?

Terence Hill

3x na Work and Travel USA. Procestováno: západ a východ USA, Aljaška, Kanada.