Půjčení auta v USA: cena a rady

Šup z letadla – hop do auta. Kdo jede do USA cestovat, tak první věc, co bude po příletu zařizovat, je půjčení auta. Pobočky autopůjčoven jsou hned na letišti, stačí jen udělat rezervaci a pípnout kreditkou. Voilá – můžeme jet.

mustang
Na autopůjčovnu se musí od lesa. Kdo je připraven – není překvapen.

Tak snadné to ale není. Jaké jsou možnosti, ceny, jak ušetřit a nenaletět si ukážeme v následujícím textu.

Jak si půjčit auto v USA

Nabízejí se dvě alternativy: buď si auto půjčit anebo jej koupit v autobazaru. Svádí vás představa zajímavé úspory v podobě koupě americké káry? Proč ne, ale doufejte ve štěstí a neomylný instinkt Indiana Jonese. Proč?

 • Starší vozy mohou být nepojistitelné
 • Když se auto porouchá, jste lidově řečeno „v rejži“
 • Když půjdete na konci výletu s autem na trh, nemusí se podařit jej prodat

Do autopůjčovny se vyplatí chodit s rezervací auta předem, protože:

 • auto nemusí být k dispozici a budete muset čekat
 • ceny z online rezervace auta v USA bývají levnější

Cena půjčení auta v USA

Na cenu pronájmu auta v USA má vliv několik parametrů:

 • typ automobilu – něco jiného je půjčovat si Mustang a Dodge
 • počet dní pronájmu – zde funguje přímá úměra
 • roční období – v sezoně jsou denní taxy i 3x vyšší
 • místo půjčení a místo vrácení auta – když se tyto 2 body liší, připlácí se
 • věk řidiče – pro ty, co volantují auto a je jim pod 25 let, platí vyšší denní sazba
 • pojištění auta – základní pojištění sice stojí nějaký ten dolar, ale za to riziko to nestojí
 • doplňkové služby – ptákoviny, které nejsou třeba

Platim nebo se ztratim

Za půjčení auta se platí výhradě platební kartou. Na hotovost zapomeňte a ujistěte se, že máte příslušný obnos na účtu. Počítejte s rezervou peněz na kartě navíc – autopůjčovna vám zmrazí 100-200 USD jako zálohu.

Šáhni mu do peněz - velmi nepříjemnou skutečností je to, že autopůjčovna vám může z karty strhávat peníze jak je libo. S tím nic nenaděláte. Ne, že by si brala peníze jak se jí zachce, ale pokud vás třeba vyfotí policejní kamera při nějaké klukovině, fakturuje pokutu půjčovně, a ta vám strhne pokutu z karty. Jak prosté.

Taky se může stát, že zmatený zaměstnanec autopůjčovny omylem strhne více, než by bývalo bylo zdrávo. Obvykle taková nemilá zpráva vyplave na povrch při kontrole účtu za pár dní. Na to je jednoduchý recept – schovejte si všechny doklady, účtenky a výpisy z účtu.

Handrkování & reklamace

Shit happens, to vymyslel Forrest ne? Prostě se to stává. Může jít o nefunkční klimatizaci, rádio, ucházející pneumatiku nebo třeba o pavouka na předním skle (já ti říkal, abys nejezdil za tím náklaďákem, Joe).

Když se něco takového stane, máte možnost to hned řešit přes asistenční linku. Ta vám kromě akutních případů (nepojízdné auto) bude prd platná, musí se zajet na pobočku autopůjčovny – bývají ve větších městech.

Pokud pokračujete dál v cestě, obvyklý postup je výměna auta kus-za-kus. Dobře si rozmyslete, jestli je závada opravdu životně důležitá, jestli stojí za to všechny věci skládat znovu jako tetris na nejvyšší obtížnost. O ztrátě času ani nemluvě.

Pokud auto odevzdáváte, nic neříkejte :-) Při vracení aut bývá šrumec, jako na výrobní lince, jedno auto za druhým. Nikdo se nezabývá detaily, hlavně když jde auto nastartovat a vypadá na první pohled oukej.

Tipy starýho honáka při půjčování auta v USA

 1. Dobře si rozmyslete, kolik dní budete auto potřebovat – za další dny se doplácí extra částky
 2. Osoba za přepážkou autopůjčovny není váš kamarád, ale obchodník číhající na každou příležitost, jak přijít k penězům – pokud vám například bude tvrdit, že vaše objednané auto není dostupné a musíte si připlatit za lepší auto, trvejte na svém („nic neplať doktore“)
 3. Auto si pořádně prohlédněte a upozorněte na případné vady, které nejsou v záznamech. Pro sichr je lepší tyto vady nafotit

Terence Hill

3x na Work and Travel USA. Procestováno: západ a východ USA, Aljaška, Kanada.