Work and Travel USA: podmínky a cena

Mrakodrapy. Auta. Lidi. Národní parky. Taky máte chuť okusit život v USA? Jako student máte neobyčejnou výhodu vycestovat v rámci programu Work and Travel USA. Program trvá 4 měsíce + 1 měsíc na cestování po USA. Kam chcete. Jak chcete. No kdo by to nebral?

Monumental valley
Amerika je nekonečná dálnice zážitků

 

Proč jet na Work and Travel USA?

Proč si raději nenajít práci sám (přece si víc vydělám)? Na Work and Travel se můžete těšit na nové kamarády, pořádnou porci zážitků, společné cestování a nekonečné konverzace v angličtině. Práce je v kolektivu a s lidmi, kteří jeli v rámci stejného programu. Budete na stejné lodi. A pokud si s někým padnete do oka a máte stejné plány, můžete spolu i cestovat. Léto v USA je zážitek na celý život.

Základní informace o Work and Travel USA

Oficiální účel programu zní: „seznámení studentů z celého světa s americkou kulturou a k větší diverzifikaci kultur napříč Amerikou“. Program je určen výhradně studentům, kteří se do něj hlásí prostřednictvím soukromých agentur (např.: Campleaders, IENA). Účast agentury na work and travel USA je nutná.

Agentury pomohou svým účastníkům najít práci, vyřídit dokumenty pro žádost o vízum do USA, nakoupit letenky do USA nebo uzavřít cestovní pojištění do USA. Za práci v USA dostanete odměnu sjednanou ve smlouvě se svým zaměstnavatelem. Hodinová mzda se pohybuje mezi 5 až 12 dolary, záleží na lokalitě, pozici a zkušenostech. Odměna pro returners (člověk, který byl na programu alespoň 1x) je vyšší a náklady na agenturu nižší.

Do USA můžete vycestovat s partnerem nebo kamarády. Jde o letní program, práce začíná v květnu nebo červnu. Po skončení pracovního poměru je možné 30 dnům cestování po USA.

Jakou práci tam budu dělat?

Účastníci Work and Travel USA pracují nejčastěji v:

 • zábavních parcích
 • restauracích, kavárnách, hotelech, obchodech
 • národních parcích
 • letních táborech (summer camps)

Buď si práci najdete sami, nebo to za vás udělá agentura. Osobně jsem byl 2x v summer campu Towanda a neměnil bych. V summer campu je totiž spousta dalších studentů na Work and Travel (nejčastěji Maďaři, Poláci, Češi). Máte tak v okolí lidi, se kterými můžete trávit volný čas.

Podmínky Work and Travel USA

 • Věk: 18 až 30 let, někteří zaměstnavatelé vyžadují min. hranici 21 let (např.: letní tábory – summer camps)
 • Studium: Denní forma studia na VŠ nebo VOŠ (alespoň jeden ukončený semestr)
 • Angličtina: Komunikativní úroveň – musíte zvládnout pohovor s rodilým mluvčím (není obtížný)
 • Doba pobytu: 2-4 měsíce, přijet můžete nejdříve 1. Května, USA musíte opustit nejpozději 31. Října. Po skončení práce máte možnost cestovat až 30 dní, poté musíte USA opustit.
 • Vízum do USA: Je třeba získat vízum J-1.

Cena Work and Travel USA

Každá agentura má jiné podmínky, nejlevněji vychází Camp leaders (10.800 Kč), ovšem nenechte se zlákat nízkou cenou programu. Přečtěte si podrobnou kalkulaci porovnávající výhodnost nabídek agentur.

Kromě povinných nákladů (cena programu, vízum) počítejte s dalšími nezbytnými náklady jako je doprava do Prahy na ambasádu, vybavení na cestování (kufr, oblečení, apod.), kapesné.

Pro představu: nejnižší vstupní náklady nabízí Camp Leaders:

 • Poplatky agentuře 800 Kč
 • Vízum 160 USD

Ale pozor, ve výsledku vám nezbyde skoro nic – viz. vybíráme agenturu na work and travel.

Při kurzu 22 CZK/USD vychází počáteční náklady na 14.320 Kč. Camp leaders zajišťují program pouze pro studenty, kteří pracují v letních táborech v USA (summer camp). Účastníci programu pracují v kuchyni, jídelně nebo jako údržbáři venkovních prostor (sekání trávy, apod.).

Kolik si vydělám na Work and Travel USA

Konkrétní výše odměny záležím na zaměstnavateli. Uvádí se hodinová sazba mezi 5 až 12 dolary, přičemž obvyklá pracovní doba je 8 hodin/den.

V letních táborech začíná hodinová sazba na 5,2 dolaru (celková odměna 2500 USD), s pracovní dobou 8 hodin denně, 60 pracovních dní.

Uvedené odměny berte jako orientační, ve výsledku záleží na výši odměny uvedené ve smlouvě se zaměstnavatelem.

Jaký je postup – co musím udělat abych se dostal na W&T USA?

 1. Vybrat agenturu

Na trhu existuje několik agentur, pro práci v letním táboředoporučuji IENA.org. Přestože web nic moc, komunikace super a spolupráce splnila svůj účel do puntíku.

 1. Najít zaměstnavatele a uzavřít s ním smlouvu

Práci vám najde agentura nebo si ji najdete sami. Využít můžete portály pro hledání práce (SummerJobs.com, CoolWorks.com).

 1. Zaplatit poplatky agentuře

Poplatky se hradí zpravidla do konce února. Některé agentury poskytují slevy při brzkém zaplacení.

 1. Koupit letenku

Jak koupit nejlevnější letenky do USA – úkol pro kouzelníka nebo pracovníka prognostického ústavu.

 1. Zažádat o J-1 vízum

Úřednická práce. Na webu americké ambasády v Praze musíte vyplnit formuláře, práce tak na 2 hodinky. Nesmíte obchodovat s lidmi ani pracovat v teroristické organizaci. U formulářů se nasmějete. Schválně si zkuste zaškrtnout políčko „ano“.

 1. Vízový pohovor na ambasádě

Pohovoru se nebojte. Jde vlastně jen nenáročný pokec ve stylu: kdo jsem, co dělám, co tam budu dělat. Potřebují vědět, jestli umíte alespoň trochu anglicky a prohlédnout si vás, jestli nejste pochybná existence.

 1. Den D (Připravit zavazadlo, doklady a jet J)

A je to tady! Sbalte si jen to nejnutnější. „Šopoholici“ si přijdou na své, někteří se vracejí i s dvěma kufry. Poznamenejte si důležitá čísla a nezapomeňte všechny potřebné doklady a dokumenty.

Vidět Ameriku není nesplnitelný sen. Stačí jen chtít. Nebát se. Klidně i sám, na vlastní pěst. Už se těšíte?

 

Terence Hill

3x na Work and Travel USA. Procestováno: západ a východ USA, Aljaška, Kanada.